+48 91 43 48 106

Bezdyskusyjnie warto rozmawiać

  • Terminy:
    2017-04-19 17:30
    2018-05-27 20:15
  • Miejsce: Sala Kameralna im. J. Nieżychowskiego
  • Czas trwania: ok. 1h
Ceny biletów: Wejściówka do odbioru w kasie opery; ilość miejsc ograniczona

Opis

(Nie)buntująca się młodzież

27 maja 2018, ok. 20.15 (15 minut po spektaklu)

 

Co to jest bunt? Słownik PWN podaje dwie definicje:

1. sprzeciw, protest, opór
2. wystąpienie grupy ludzi przeciwko jakiejś władzy

Dwie definicje, dwa różne spojrzenia na naturalne zachowanie młodych ludzi wchodzących w dorosłość, szukających własnej tożsamości. I dwa różne zachowania. W „Dzieciach z dworca ZOO” nastolatkowie buntują się przeciwko szarej, smutnej rzeczywistości biorąc narkotyki. Niszczenie swojego życia, chuligaństwo, kradzieże, używki to bunt jedynie destrukcyjny, niedojrzały. Ale jest też i taki, po którym może narodzić się coś nowego, świeżego – bunt dojrzały, twórczy. Taki, który odrzuca „ja” i wprowadza „my”. W niedawnej historii Polski młodzi ludzie odrzucali konformizm, bierność, konsumpcyjny tryb życia i wchodzili na barykady. Wychodzili na ulicę, by zamanifestować swoje poglądy, niezgodę na to, co dzieje się wokół. Inicjowali ważne działania, o których dziś czytamy w książkach.

A co się dzieje teraz? Dlaczego młodych prawie nie widać podczas różnych społecznych protestów? Zamknęli się w korporacjach, za ekranem monitora, w oportunistycznym świecie wirtualnego życia, oglądają życie zza szyby? Dlaczego zawsze milczą? Skąd ta obojętność?

Na te i inne pytania rozmawiać będziemy podczas jednego z naszych cyklicznych spotkań OPERApress, w którym wezmą udział dr hab. Maciej Kowalewski, socjolog z Uniwersytetu Szczecińskiego zajmujący się m.in. polityką protestu i Stanisław Denis, psychoterapeuta uzależnień.

Dyskusja odbędzie się 27 maja, kwadrans po spektaklu „Dzieci z dworca ZOO”

A twórczy buntowniczy ferment wprowadzi jak zwykle Dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel.

Wstęp na panel dyskusyjny w Sali Kameralnej im. Jacka Nieżychowskiego możliwy po odebraniu w kasie Opery na Zamku wejściówki.


--------------------------------------------------------------
OPERApress to propozycja spotkań nie tyle poza sceną, co obok sceny. Bo poruszane na panelach OPERApress tematy są bardzo mocno związane z naszymi premierami, ale nie dotyczą wprost i jedynie nowego tytułu na afiszu. Naszym zamysłem jest prowadzenie dialogu nie tylko poprzez wypowiedź sceniczną, ale również poprzez organizację rozmów, dyskusji, spotkań. Służą zgłębieniu tematu, którego dany tytuł dotyka, na który zwraca naszą uwagę i wrażliwość. Tematyka spektaklu i jego artystyczny wyraz, rozłożenie akcentów interpretacyjnych mają być punktem wyjścia do rozmów z udziałem twórców, ale też krytyków, badaczy, socjologów, naukowców poruszających się w danej tematyce, ludzi związanych z nią prywatnie i zawodowo.
Pierwsze spotkanie z cyklu OPERApress odbyło się 19.04.2016 r. i poruszało tematykę magii i czarownic. Panel był związany z premierą spektaklu baletowego Polowanie na czarownice.

6 grudnia 2016 r. - Wysoka kultura dla małych-wielkich ludzi
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: prof. Urszula Chęcińska - wydział humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Karol Urbański - choreograf i autor libretta do "Dziadka do orzechów" w Operze na Zamku.11 października 2016 r. - Klasyczna opera w nowym ubraniu
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: prof. dr hab. Mirosława Kozłowska - kulturoznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego i Ewelina Pietrowiak - reżyserka i autorka scenografii do spektaklu Opery na Zamku "Carmen"
31 maja 2016 r. – Literatura i kultura wiktoriańska we wspólczesnym świecie
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: Agnieszka Setecka- profesor Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Martyna Kander- autorka scenografii oraz kostiumów do spektaklu Opery na Zamku „The Turn of the Screw. Dokręcanie śruby”.
19 kwietnia 2016 r. – Polowanie na czarownice w Europie
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: Bogna Czałczyńska i Joanna Kościelna


Fot. W. Piątek