+48 91 43 48 106

Bezdyskusyjnie warto rozmawiać

  • Miejsce: Sala Kameralna im. J. Nieżychowskiego
  • Czas trwania: ok. 1h

Opis

 Nasza mała, codzienna manipulacja
29.09.2018

Ja. Ty. Ja i ty. My. Oni. Ja, ty, my i oni. Sieć niezliczonych połączeń. Sieć niezliczonych możliwości kontaktów, relacji i … potencjalnych psychomanipulacji. Dominikańskie Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach definiuje tę ostatnią następująco: „Psychomanipulacja – stosowanie pewnych mechanizmów wywierania wpływu, które wykorzystują podstawowe reguły psychologiczne kierujące przebiegiem ludzkiego postępowania. To forma zamierzonego i celowego oddziaływania na jednostkę (grupę osób), by ta wykonywała – nie zdając sobie z tego sprawy – czynności zaspokajające potrzeby manipulatora”. Prawie każdy z nas ma świadomą bądź podświadomą chęć sterowania innymi. Nie możemy się oszukiwać – robimy to codziennie – w pracy, w domu… Świadoma chęć, gdy doda się jeszcze władzę, złe intencje i specjalne techniki zamienia się często w totalnie destrukcyjny związek międzyludzki – w tym także na przykład sektę, w której traci się wszystko. Gdzie są granice emocjonalnej manipulacji? Gdzie zaczyna się niszczący człowieka związek „ja i ty”, „ja i oni”? Czy umiemy się obronić przed czyimiś toksycznymi zakusami? Gdzie przebiega linia pomiędzy potrzebą zachowania indywidualności a naturalnym imperatywem obecności w grupie? Te pytania zadaje opera „Guru” Laurenta Petitgirarda opowiadająca o ostatnich tragicznych dniach z życia sekty. Spróbujemy na nie również odpowiedzieć w rozmowie w ramach cyklu OPERApress w sobotę 29 września przed spektaklem o 17.45.

Dyskusję poprowadzi Dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie Jacek Jekiel. Gościem specjalnym będzie reżyser opery „Guru” Damian Cruden. Zapraszamy. 

--------------------------------------------------------

OPERApress to propozycja spotkań nie tyle poza sceną, co obok sceny. Bo poruszane na panelach OPERApress tematy są bardzo mocno związane z naszymi premierami, ale nie dotyczą wprost i jedynie nowego tytułu na afiszu. Naszym zamysłem jest prowadzenie dialogu nie tylko poprzez wypowiedź sceniczną, ale również poprzez organizację rozmów, dyskusji, spotkań. Służą zgłębieniu tematu, którego dany tytuł dotyka, na który zwraca naszą uwagę i wrażliwość. Tematyka spektaklu i jego artystyczny wyraz, rozłożenie akcentów interpretacyjnych mają być punktem wyjścia do rozmów z udziałem twórców, ale też krytyków, badaczy, socjologów, naukowców poruszających się w danej tematyce, ludzi związanych z nią prywatnie i zawodowo.
Pierwsze spotkanie z cyklu OPERApress odbyło się 19.04.2016 r. i poruszało tematykę magii i czarownic. Panel był związany z premierą spektaklu baletowego Polowanie na czarownice.


27 maja 2018 r. - (nie) buntująca się młodzież
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: dr hab. Maciej Kowalewski - socjolog z Uniwersytetu Szczecińskiego, Stanisław Denis - psychoterapeuta uzależnień.


6 grudnia 2016 r. - Wysoka kultura dla małych-wielkich ludzi
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: prof. Urszula Chęcińska - wydział humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Karol Urbański - choreograf i autor libretta do "Dziadka do orzechów" w Operze na Zamku.11 października 2016 r. - Klasyczna opera w nowym ubraniu
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: prof. dr hab. Mirosława Kozłowska - kulturoznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego i Ewelina Pietrowiak - reżyserka i autorka scenografii do spektaklu Opery na Zamku "Carmen"
31 maja 2016 r. – Literatura i kultura wiktoriańska we wspólczesnym świecie
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: Agnieszka Setecka- profesor Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Martyna Kander- autorka scenografii oraz kostiumów do spektaklu Opery na Zamku „The Turn of the Screw. Dokręcanie śruby”.
19 kwietnia 2016 r. – Polowanie na czarownice w Europie
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: Bogna Czałczyńska i Joanna Kościelna


Fot. W. Piątek