+48 91 43 48 106

Międzynarodowa Gala Operowa „Moniuszko – inspiracje”

  • Terminy:
    2019-11-10 18:00
  • Miejsce: Sala główna
  • Czas trwania: ok. 2 godz. 15 min (w tym jedna przerwa)
Ceny biletów: 25-50 zł

Opis

Festiwal Moniuszko Inspiration!

Czy muzyka Moniuszki 200 lat od jego urodzin pozostaje wciąż aktualna i potrafi inspirować artystów i publiczność? Czy jego twórczość kojarzy się z czymś odległym, hermetycznym i niemodnym? Festiwal Moniuszko Inspiration! jest odpowiedzią na te pytania. Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretuje muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach. Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabraknie entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie.

Zapraszamy Państwa do świętowania urodzin Stanisława Moniuszki w najbliższych sobie muzycznych światach, jak i do odwiedzin tych, które na co dzień wydają się Państwu odległe.

Gala operowa z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaproszą Państwa w muzyczną podróż po Europie Stanisława Moniuszki. Artyści zaprezentują zarówno utwory największego polskiego kompozytora operowego, jak i twórców działających w jego czasach, m.in. Meyerbeera, Rossiniego, Smetany i Glinki. Wśród solistów znajdą się laureaci nagrody Opery na Zamku przyznanej podczas 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie – mezzosopran z Rosji/Izraela Zlata Khershberg oraz brazylijski tenor Matheus Pompeu.Joanna Tylkowska-Drożdż – sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu i  Uniwersytetu Warszawskiego. W 2004 r. debiutowała rolą Paminy w Czarodziejskim flecie w szczecińskiej Operze na Zamku. Jako solistka stworzyła tu wiele kreacji scenicznych, np.: partia Violetty (Traviata), Tatiany (Eugeniusz Oniegin), Rozalindy (Zemsta nietoperza), Lisy (Kraina uśmiechu), Marceliny (Fidelio). Artystka ma w repertuarze trzydzieści pierwszoplanowych ról operowych i operetkowych. W kręgu jej zainteresowań jest też muzyka oratoryjno-kantatowa i kameralna. Laureatka Bursztynowego Pierścienia.

Zlata Khershberg – mezzosopran

Urodziła się w 1990 roku. Jest uczestniczką Meitar Studio dla młodych artystów w Nowej Operze Izraela; na scenie tego teatru wykonuje m.in. partię Bronki w Pasażerce Weinberga. Wystąpi także m.in. w ramach Festiwalu Operowego w Heidenheim, gdzie zaśpiewa Hrabinę w Damie pikowej i Marcelinę w Weselu Figara. Jest laureatką 3. nagrody Konkursu Neue Stimmen (2017), 1. nagrody Programu Letniego IVAI w Izraelu oraz letniej Akademii Mozarteum w ramach Salzburger Festspiele. Otrzymała także Bucholz Prize Fundacji IVAI. Była stypendystką Buchman-Heyman Foundation i otrzymała stypendium Cohena na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Matheus Pompeu – tenor

Urodził się w 1987 roku. Ostatnio wystąpił w partii Jontka podczas nagrania Halki z Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego, wydanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina; partię tę wykonywał również z tym zespołem podczas Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie (2018) oraz na inauguracji Roku Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (styczeń 2019). Śpiewał także m.in. w Petite Messe Solennelle Rossiniego w Walencji, na Festiwalu Musikfest w Bremie, jak również podczas Gali Sylwestrowej w Operze Narodowej w Warszawie. Jest zwycięzcą tegorocznego Konkursu im. Adama Didura w Bytomiu.

Luis Quiros – baryton

Urodził się w 1994 roku. Jest studentem Uniwersytetu Kostaryki. Występował m.in. jako Schaunard w Cyganerii (produkcja, Opery narodowej Kostaryki), Antonio w Weselu Figara, Masetto w Don Giovannim i Ben w operze Telefon Menottiego, jak również w Carminach burana Orffa. Jest zwycięzcą II Central American Singing Contest w San José na Kostaryce (2018) oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Ciudad Trujillo” w Peru (2018).

 

 

Międzynarodowa Gala Operowa „Moniuszko – inspiracje”

Stanisław Moniuszko i inni kompozytorzy romantyczni

Sponsor Festiwalu Moniuszko Inspiration!

enea_logo_cmyk.jpg


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


IMiT logo

Joanna Tylkowska-Drożdż – sopran

Zlata Khershberg – mezzosopran

Matheus Pompeu – tenor

Luis Quiros – baryton

Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie

Jerzy Wołosiuk – dyrygent

Andrzej Watorski - prowadzący