+48 91 43 48 106

Opera na Zamku zaprasza na koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza".

  • Terminy:
    2020-06-13 22:00
  • Miejsce: Cmentarz Centralny w Szczecinie
Ceny biletów: 25-40 zł

Opis

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów, tych których morze zabrało na wieczną wachtę. W ten sposób pragniemy po raz kolejny uczcić pamięć ludzi, którzy z morzem związali swoje życie. Muzyce towarzyszy gra świateł, która potęguje nastrój wieczoru. Koncert poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat wydarzenia przyciąga co roku ponad tysięczną publiczność.Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów, tych których morze zabrało na wieczną wachtę. W ten sposób pragniemy po raz kolejny uczcić pamięć ludzi, którzy z morzem związali swoje życie. Muzyce towarzyszy gra świateł, która potęguje nastrój wieczoru. Koncert poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat wydarzenia przyciąga co roku ponad tysięczną publiczność.
Podczas tegorocznego koncertu dedykowanego „Tym, którzy nie powrócili z morza…” usłyszymy: „Wayfaring Stranger" nachór i orkiestrę, „Adagietto” Pawła Łukaszewskiego na orkiestrę smyczkową oraz „Requiem for the Living” Dana Forresta na solistów, chór i orkiestrę.
„Wayfaring Stranger”  to tradycyjna melodia amerykańska z końca XIX w. śpiewana w kościołach, ale także przez marynarzy oraz żołnierzy amerykańskich i brytyjskich, spopularyzowana wykonaniem Jos Slovick w nagrodzonym Oscarem za najlepsze zdjęcia, dźwięk i efekty specjalne filmie „1917” w reżyserii Sama Mendesa.
„Adagietto” Pawła Łukaszewskiego jest wersją trzeciej części „Symphony of Providence” („Terra nova et caelum novum”) z 2007 r. Utwór wyróżnia głęboki liryzm i subtelność. Doceniany w kraju i zagranicą  polski kompozytor należy do najwybitniejszych przedstawicieli sakralnego nurtu muzyki współczesnej.
„Requiem for the Living” („Requiem dla Żywych”) Dana Forresta uznawane jest za jedno z największych dzieł muzycznych XXI wieku. Amerykański kompozytor młodego pokolenia (rocznik 1978) wprowadził do łacińskiej formuły mszy żałobnej fragmenty ze Starego Testamentu, a także tekst z ewangelii św. Mateusza w j. angielskim. Kompozycja w zamyśle autora ma przynieść ukojenie dla bólu, żalu i smutku trawiącego współczesnego człowieka

Galeria zdjęć z poprzednich edycji

fot. P. Wolski oraz W. Piątek 

Miejsca na widowni podczas koncertu są nienumerowane.
Wejście na koncert tylko od ulicy Ku Słońcu bramą główną Cmentarza Centralnego od godziny 21.00
W dniu koncertu bilety do nabycia również w kasie plenerowej przy bramie głównej.

Realizacja dźwięku Jakub Skowroński,  
Realizacja świateł Dawid Karolak, Paweł Kois
Inspicjentka Katarzyna Berowska

Dyrygent Małgorzata Bornowska
Soliści, orkiestra i chór Opery na Zamku