+48 91 43 48 106

11 sierpnia 2017 r. odbyło się w Teatrze Letnim długo wyczekiwane megawidowisko plenerowe z udziałem międzynarodowego chóru amatorskiego oraz artystów z Polski i Niemiec.

W realizacji przedstawienia ogromną rolę odegrał 200-osobowy chór wyłoniony z castingu jesienią 2016 r. Po spektaklu członkowie chóru oraz artyści uczestniczący w minispektaklach otrzymali od dyrektora Opery na Zamku pamiątkowe certyfikaty, podpisane przez reżysera, realizatorów oraz osoby prowadzące warsztaty wokalne i teatralne.  Było to ukoronowanie wielomiesięcznej pracy artystów oraz podziękowanie za ich trud i zaangażowanie w spektakl.„Pajace”, fot. P. GamdzykMiędzynarodowy chór amatorów, fot. P. Dul

W dniach 10-11 sierpnia 2017 r. odbyły się w Szczecinie spotkania trzech mini-partnerstw, które zawiązały się podczas warsztatów edukacyjnych zorganizowanych dla instytucji kultury z regionu Pomorza Przedniego w ramach projektu Trans-Opera. Polsko-niemieckie partnerstwa przygotują wspólnie performance, koncert oraz wystawę w oparciu o międzynarodowe widowisko plenerowe „Pajace”.

Mini-partnerstwo do przedstawienia odbyło się 10 sierpnia w Galerii O. - reprezentacyjnej przestrzeni Opery na Zamku w Szczecinie.

Uczestniczyli w nim: Kamil Malecki z Teatru Kana oraz Martin Pierags z Zirkus Fantasia.

Warsztaty prowadziła Zofia Dowjat z Fundacji Jutropera.

Mini-partnerstwo do koncertu odbyło się 11 sierpnia w sali kameralnej Opery na Zamku. W warsztatach uczestniczył zespół wokalno-instrumentalny „Keja” działający przy Domu Kultury w Świnoujściu oraz męski chór szantowy De Prohner Hafengäng ze Stralsundu. Spotkanie prowadziła Zofia Dowjat z Fundacji Jutropera.

Mini-partnerstwo do wystawy odbyło się 11 sierpnia w Domu Kultury 13 Muz oraz część praktyczna podczas międzynarodowego widowiska plenerowego „Pajace”. Uczestniczyli w nim: Tomasz Seidler ze Szczecińskiego Stowarzyszenia Fotograficznego oraz Mario Tschirn z Photoclub Nord Greifswald. Warsztaty koordynowała Magdalena Tyczka z Domu Kultury 13 Muz. Efektem warsztatów będzie organizacja wystawy połączonej z wernisażem, która odbędzie się jesienią 2017 r. w Szczecinie, a w przyszłym roku w Niemczech. Na wystawie prezentowane będą zdjęcia z widowiska „Pajace”, uwzgledniające szczególnie pracę artystów tworzących minispektakle. W przygotowaniu jest również katalog z wystawy.Mini-partnerstwo, performance, Opera na Zamku w Szczecinie, 10 sierpnia 2017 r.Mini-partnerstwo, koncert, Opera na Zamku w Szczecinie, 11 sierpnia 2017 r.

Premiera: 11 sierpnia 2017 r.

„Pajace” to międzynarodowe plenerowe superwidowisko Opery na Zamku w Szczecinie realizowane w ramach Projektu Trans-Opera – Increasing local culture and social operators trans-border capacity with opera finansowanego z Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Południowy Bałtyk 2014-2020, w reżyserii światowej sławy Michała Znanieckiego, oparte na operze Ruggera Leoncavalla. Wezmą w nim udział artyści operowi oraz międzynarodowy chór amatorów. Spektakl będzie można obejrzeć w wyjątkowej scenerii Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec oraz w otaczającym go Parku Kasprowicza.

Wydarzenie rozpocznie się od minispektakli – działań polskich i niemieckich grup artystycznych w przestrzeniach parkowych wykorzystanych w niekonwencjonalny, teatralny sposób. Zakończy je barwny korowód cyrkowców zmierzający do Teatru Letniego na spektakl operowy.

W ramach współpracy transgranicznej jeden z minispektakli przygotowuje niemiecki chór szantowy De Prohner Hafengäng ze Stralsundu. Jest to Scena Ognistych Ptaków – pasja, usytuowana przy rzeźbie W. Hasiora pt. „Płonące ptaki”. Ten minispektakl to spotkanie kultur i rzeczywistości, od Italii, przez niemiecki Stralsund aż do Szczecina. Historia komedii zamknięta w morskich opowieściach De Prohner Hafengäng. Charakterystyczny szantowy rytm, synchronizacja osób i postaci. Prawda i tajemnica. Więcej o spektaklu na www.opera.szczecin.pl

Do pracy przy spektaklu zaangażowani zostali wolontariusze zarówno z Polski jak i Niemiec. Ich praca polegać będzie na informowaniu widzów o minispektaklach, kierowaniu do miejsc, gdzie odbywają się  akcje happeningowe oraz koordynacji spektakli i organizacji widowni. Każdy otrzyma specjalną koszulkę z logo Opery na Zamku oraz identyfikator dzięki czemu będzie bardziej widoczny dla widzów. Wolontariusze będą również rozdawać mapki z miejscami minispektakli, a także wspierać realizatorów w działaniach technicznych.

23 czerwca 2018 roku spektakl będzie miał swoją premierę w Stralsundzie, mieście partnera projektu - Theater Vorpommern. W widowisku wystąpi, podobnie jak w Szczecinie, międzynarodowy chór amatorów oraz artyści zarówno z Polski jak i Niemiec. Premierę poprzedzi casting w Stralsundzie do chóru amatorskiego, a także warsztaty wokalne i teatralne dla jego członków. Organizację widowni oraz punkty informacyjne ponownie będą wspierać wolontariusze z obu krajów. Widowisko będzie miało charakter transgraniczny.

Spektakl „Pajace” to duże, międzynarodowe przedsięwzięcie plenerowe, realizowane w ramach projektu Trans-Opera jako przykład współpracy transgranicznej na polu kultury.
Przygotowania do spektaklu rozpoczęły się na wiele miesięcy przed wydarzeniem.

Członkowie międzynarodowego chóru amatorskiego, wyłonieni z castingu, uczestniczyli w półrocznych warsztatach muzycznych i teatralnych prowadzonych przez doświadczonych trenerów. W oddzielnych warsztatach wokalnych brały udział również dzieci występujące w widowisku jako chór dziecięcy. Artyści przygotowujący minispektakle również ćwiczyli układy i akrobacje cyrkowe pod opieką koordynatora akcji happeningowych. Premierę poprzedziły wielodniowe próby reżyserskie z udziałem reżysera, realizatorów, artystów operowych, amatorów tworzących 200-osobowy chór miejski oraz orkiestry. Próby odbywały się zarówno w przestrzeniach Opery na Zamku jak i na scenie Teatru Letniego.

Próba międzynarodowego chóru amatorskiego do „Pajaców”

W dniach 26 maja-2 czerwca 2017 r. odbyły się warsztaty edukacyjne dla przedstawicieli instytucji kultury z Województwa Zachodniopomorskiego oraz Landu Meklemburgia Pomorze Przednie.

Spotkania miały miejsce zarówno w Niemczech: Greifswald, Stralsund, Torgelow jak i w Polsce, w trzech szczecińskich instytucjach: Operze na Zamku, Muzeum Narodowym oraz Domu Kultury 13 Muz.

Podczas warsztatów uczestnicy z obu krajów wymienili się doświadczeniami w zakresie działalności kulturalnej oraz udziału w projektach lokalnych i międzynarodowych, a także nawiązali nowe kontakty, które być może w przyszłości zaowocują współpracą i partnerstwem. Pracując w grupach stworzyli kilka ciekawych projektów kulturalnych, wykorzystując wspólne cele i charakter działalności.

Warsztaty przeprowadzili wykwalifikowani pracownicy Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie- instytucji posiadającej doświadczenie w transgranicznych i interdyscyplinarnych projektach z zakresu kultury.Warsztaty edukacyjne dla instytucji kultury, Theater Vorpommern, Greifswald, 26 maja 2017 r.Warsztaty edukacyjne dla instytucji kultury, Theater Vorpommern, Stralsund, 27 maja 2017 r.Warsztaty edukacyjne dla instytucji kultury, Opera na Zamku, Szczecin, 1 czerwca 2017 r.Warsztaty edukacyjne dla instytucji kultury, Dom Kultury 13 Muz, Szczecin, 3 czerwca 2017 r.

Opera na Zamku oraz Theater Vorpommern zapraszają instytucje kultury z Województwa Zachodniopomorskiegoi Landu Meklemburgia Pomorze Przednie do udziału w bezpłatnych warsztatach poświęconych współpracy instytucji kultury z Województwa Zachodniopomorskiego z instytucjami kultury Landu Meklemburgia - Pomorze Przednie. Warsztaty odbywają się w ramach projektu Opery na Zamku i Theater Vorpommern pt. Trans-Opera Increasing local culture and social operators trans-border capacity with opera realizowanego w ramach Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Południowy Bałtyk 2014-2020 i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dążącego do zwiększenia dostępności i zaktywizowania uczestnictwa instytucji kultury z obszarów Pomorza Przedniego w projektach transgranicznych.
 
Celem warsztatów jest zachęcenie mniejszych ośrodków kultury do podejmowania współpracy z instytucjami zagranicznymi oraz wspólne uczestnictwo w projektach międzynarodowych. Spotkania pozwolą na zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu współpracy transgranicznej w oparciu o współdziałanie z zagranicznymi partnerami oraz przy wsparciu dużych instytucji kultury z obu regionów.
 
Merytoryczna forma podjętej w ramach projektu współpracy będzie realizowana podczas interdyscyplinarnego i transgranicznego festiwalu artystycznego, łączącego twórców profesjonalnych oraz amatorów. Wybrane podczas warsztatów instytucje kultury będą miały możliwość aktywnego uczestniczenia w przygotowywaniu poszczególnych elementów festiwalu.
 
Warsztaty przeprowadzą wykwalifikowani specjaliści posiadający doświadczenie w międzynarodowych i interdyscyplinarnych projektach z zakresu kultury.
 
 
Warsztaty odbędą się w Polsce i w Niemczech w terminach:
 
1.       GREIFSWALD (Niemcy): 26.05.2017                 
 
2.       STRALSUND (Niemcy): 27.05.2017
 
3.       TORGELOW (Niemcy): 29.05.2017
 
4.       SZCZECIN (Polska): 31.05.2017
 
5.       SZCZECIN (Polska): 01.06.2017
 
6.       SZCZECIN (Polska): 02.06.2017
 
Warsztaty odbędą się w godzinach: 11.00 – 16.00. Na wszystkich spotkaniach obecny będzie tłumacz.
 
 
*Warunkiem uczestnictwa w warsztatach w Szczecinie jest przesłanie zgłoszenia do 30 maja 2017 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
W razie pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 91 434 81 39 lub 91 434 81 47.

Pobierz formularz zgłoszeniowy.

---------------------------------------

Program Interreg South Baltic 2014-2020 jest instrumentem finansowym stworzonym dla współpracy państw położonych w obrębie południowych wybrzeży Morza Bałtyckiego (https://southbaltic.eu/).
 
W ramach Programu Interreg South Baltic 2014-2020 regiony o morskim charakterze i powiązane historycznymi związkami handlowymi mają możliwość rozwoju w różnych dziedzinach, w tym w zakresie współpracy transgranicznej na polu kulturalnym. Służy temu Projekt Trans-Opera Increasing local culture and social operators trans-border capacity with opera, obejmujący dwóch partnerów z Polski i Niemiec: Operę na Zamku w Szczecinie oraz Theater Vorpommern GmbH. Funkcję Lidera Projektu pełni Opera na Zamku.
 
Podstawowe informacje o Projekcie Trans-Opera:
 
* Lider Projektu (LP): Opera na Zamku w Szczecinie
* Partner (PP2): Theater Vorpommern GmbH (www.theater-vorpommern.de)
* Budżet Projektu: 320 383,31 EUR
* Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 272 325,91 EUR (https://ec.europa.eu/)
* Czas trwania Projektu: 21.11.2016 r. - 31.10.2018 r.
* Obszar Projektu: Województwo Zachodniopomorskie, Land Mecklenburg-Vorpommern
 
 
Cele i zadania Projektu Trans-Opera:
 
Projekt Trans-Opera jest szansą dla mniejszych ośrodków kultury, którym mimo wielkiej dobrej woli nie udaje się podjąć współpracy z innymi ośrodkami obszaru Południowego Bałtyku. Teoretycznie i polskie, i niemieckie instytucje kulturalne mają ogromne możliwości, by podjąć się organizowania wspólnych wydarzeń. Granica łączy, a odległości są niewielkie. W praktyce jednak niewiele ośrodków decyduje się na udział w projektach międzynarodowych. Działają w małych społecznościach, nie potrafią zorganizować wspólnego wydarzenia, choćby z powodu bariery językowej, czują się wyizolowane, wciąż brakuje im pieniędzy. Mówiąc krótko: nawiązanie współpracy z instytucją zza Odry w wielu przypadkach graniczy niemal z cudem. Mimo to wiele ośrodków nie spoczywa na laurach i interesuje się projektami prowadzonymi przez większy podmiot kulturalny. Podmiot ten pełni rolę lidera, partnera, pomocnika i ponosi odpowiedzialność za ogromną część realizowanego projektu.
 
Podstawowym celem Projektu Trans-Opera jest to, by więcej podmiotów i osób fizycznych z obszaru Południowego Bałtyku mogło wspólnie tworzyć wydarzenia kulturalne oraz by powstała sieć partnerów transgranicznych. Jest to również zgodne z nadrzędnym celem Programu Interreg South Baltic 2014-2020, zakładającego coraz większe zaangażowanie lokalnych ośrodków kultury z obszaru Południowego Bałtyku w działania transgraniczne. Opera na Zamku i Theater Vorpommern mają pomysł na zaangażowanie mniejszych ośrodków kulturalnych w takie działania poprzez przekazanie im praktycznej wiedzy, umiejętności i własnych doświadczeń. Projekt zakłada organizację warsztatów edukacyjnych, wykładów i spotkań dla grup z Polski i Niemiec prowadzonych przez specjalistów w dziedzinie inicjatyw transgranicznych oraz połączenie ośrodków uczestniczących w warsztatach w pary lub grupy trwale współpracujące ze sobą w przyszłości. Minimum trzy połączone w partnerstwa grupy zobowiązane są w czasie trwania projektu i pod nadzorem obu Partnerów do przygotowania wspólnego występu artystycznego, koncertu lub wystawy, które zostaną zaprezentowane zarówno w Szczecinie jak i Stralsundzie podczas ogólnodostępnych festiwali transgranicznych. Na początek będzie to widowisko plenerowe Pajace- wspólna produkcja Partnerów Projektu, z udziałem lokalnych artystów, wolontariuszy i instytucji kulturalnych z obu regionów. Ponadto chór stanowiący integralną część przedstawienia będzie składał się z amatorów wybranych w drodze castingu zorganizowanym na polskim i niemieckim obszarze Południowego Bałtyku. Zwieńczeniem Projektu będzie opracowanie przez Partnerów przewodnika zawierającego wspólne osiągnięcia instytucji kulturalnych z obu stron Odry, z praktycznymi poradami dla ośrodków, które chciałyby w przyszłości podjąć współpracę z partnerami zagranicznymi.
 
 
Więcej o Projekcie:
https://southbaltic.eu/-/trans-opera-increasing-local-culture-and-social-operators-trans-border-capacity-with-opera
 
O kolejnych działaniach związanych z realizacją Projektu Opera na Zamku będzie informowała również na Facebook: OperaNaZamku 

Project ,,Trans-Opera - Increasing local culture and social operators trans-border capacity with opera” is co-financed by the European Union with resources from the European Regional Development Fund within the European Territorial Cooperation Programme - South Baltic 2014-2020

Raport:
OCENA POTENCAŁU INSTYTUCJI DZIAŁAJĄCYCH W SEKTORZE KULTURY Z OBSZARU ZACHODNIEGO I PRZEDNIEGO POMORZA W ZAKRESIE PODEJMOWANIA DZIAŁAŃ TRANSNARODOWYCH (2015)  Projekt Trans-Opera_PL

EVALUATION OF THE POTENTIAL OF THE INSTITUTIONS FROM WESTERN POMERANIA AND FOREPOMERANIA OPERATING IN THE CULTURE SECTOR IN RESPECT OF TAKING PART IN TRANSNATIONAL ACTIONS (2015) Projekt Trans-Opera_EN