+48 91 43 48 106
Nasi goście ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Słyszących w Szczecinie mieli tym razem okazję zapoznać się z operowym światem od strony.... plastycznej. 
Na początku spotkania porozmawialiśmy o pracy kostiumografa i ważnym aspekcie każdego kostiumu, jakim jest makijaż. Uczestnicy spotkania mogli nie tylko zobaczyć filmy, na któych nasi artyści na ich oczach zmieniali się w operowe postacie z bajki, ale także zobaczyc niezwykłe zdjęcia obsady spektaklu "Dokręcanie śruby" Benjamina Brittena w pełnym makijażu wywołane na szklanych płytach metodą ambrotypu. Chwilę później przy pomocy kostiumów i peruk sami mogli się "ucharakteryzować" na postać ze świata teatru. Gościem spotkania była plastyczka Katarzyna Meronk, która opowiedziała o niezwykle skomplikowanej pracy nad ręcznbie malowanymi kostiumami do spektaklu "Guru" L. Petitgirarda. 
nastepnie uczestnicy warsztatów mogli sami zaprojektować i pomalować tkaninę, z których zostanie uszyty specjalny, operowy kostium.


fot. Opera na Zamku
Na naszym kolejnym spotkaniu w pięknej Galerii O. w Operze na Zamku w Szczecinie było, jak to w operze, bardzo muzycznie.
Gośćmi byli muzycy z orkiestry Opery, którzy w czasie wolnym wspólnie grają jako zespół Ba-Rock: Małgorzata Olejak na wiolonczeli, Natalia Lebedeva na altówce oraz Misza Tsebriy na skrzypcach. Po ciekawej rozmowie o pracy w orkiestrze, historii jej powstawania, a takze po kilku ciekawostkach z życia znanych kompozytorów, uczestnicy warsztatów mogli np. poczuc wibracje pudła rezonansowego instrumentu poprzez dotyk, a takze dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o instrumentach smyczkowych - gdzie jest "serce" wiolonczeli i ile kosztowały najdroższe skrzypce świata.
Nasi artyści przygotowali dla uczestników warsztatów wspaniały mini-koncert a na finał wszyscy wspólnie - muzycy na swoich instrumentach a uczestnicy spotkania na przygotowanych instrumentach perkusyjnych, odegrali wspólny utwór.


Fot. Opera na Zamku

30 października odbyły się drugie warsztaty z cyklu "Poczuj Operę" - pierwsze dla grupy osób słabowidzących.
Po krótkiej rozmowie o funkcjonowaniu teatru uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z kostiumografem i porozmawiać o pracy nad kostiumami do spektaklu operowego lub baletowego. Gościem była Pani Agata Tyszko - kierownik Działu Kostiumów i Charakteryzacji w Operza na Zamku, ale także kostiumograf współpracująca z wieloma teatrami w Polsce i za granicą. Mogliśmy porozmawiać o tym trudnym fachu, podotykać różnego rodzaju materiałów, faktur tkanin a nawet zakręcić korbką starej maszyny do szycia, czy poszukać "duszy" w starym żelazku. Zobaczyliśmy oryginalne projekty kostiumów i zrealizowane na ich podstawie gotowe stroje. Było bardzo dużo pytań, ale zaspokoiliśmy ciekawość :)
Uczestnicy mieli też okazję poczuć się jak artyści na scenie - przebrać się w prawdziwe operowe stroje i dodatki. 


fot. Opera na Zamku29 października odbyły się w Galerii O. pierwsze warsztaty z naszego nowego projektu - "Poczuj Operę".
Nasi goście dowiedzieli się trochę o teatrze operowym, osobach pracujących w teatrze (nie tylko tych na scenie) i samych przestrzeniach Opery na Zamku. Dowiedzieli się na przykład - co to jest orkiestron i dlatego czasem go nie widać, mogli także dotknąć prawdziwej dyrygenckiej batuty, a nawet zobaczyć, co solistka nosi pod suknią! Rozmawialiśmy przede wszystkim jednak o scenografii i rekwizytach - uczestnicy warsztatów mogli na przykład zobaczyć model 3D naszej sceny ze scenografią spektaklu "Cosi fan tutte" W. A. Mzoarta. Gościem był scenograf - Waldemar Andrzejak, który opowiedział uczestnikom o swojej pracy nad scenografią do trzech Wielkich Turniejów Tenorów - mogliśmy także zobaczyć film, w którym płaskie ściany ze sklejki zmieniają się we włoskie uliczki. Uczestnicy wykonali sami rekwizyty 2D, które posłużyły im do stworzenia postaci wprost ze swiata teatru - w czym pomogły im peruki, wąsy, sztuczne nosy czy kapelusze.


fot. Opera na Zamku
Warsztaty "Poczuj Operę" to nowy projekt Opery na Zamku. Są to warsztaty o teatrze operowym dla osób słabowidzących i słabosłyszących.
Opera, jako najbardziej multimedialna ze sztuk, łacząca w sobie zarówno muzykę na żywo, śpiew i taniec ze sztukami plastycznymi  i multimedialnymi, oddziałuje bardzo intensywnie na wszystkie zmysły. Mimo to, środowiska osób słabowidzących i słabosłyszących do tej pory były wykluczone z jej odbioru.
Naszym celem jest edukacja artystyczna przy jednoczesnym rozwijaniu myślenia kreatywnego, stymulowaniu do działań artystycznych, twórczego aktywizowania tych, do tej pory wykluczonych z odbioru opery, środowisk.

Pierwsza część warsztatów, trwająca od października do grudnia 2018 roku to cykl warsztatów dla grup słabowidzących i słbosłyszących zapoznających z teatrem operowym, poszczególnymi aspektami jego działania. Każdy warsztat składa się z części teoretycznej i praktycznej. Na warsztaty zapraszać będziemy też artystów współpracujacych z Operą na Zamku - muzyków, scenografów, dyrygentów, a także urozmaicać je muzyką na żywo i zwiedzaniem budynku Opery na Zamku. Każdy warsztat zakończy się wspólnym działaniem, których efekty będzie można zobaczyć (w różnej formie) na wystawie w marcu 2019 roku.
Finałem warsztatów "Poczuj Operę" będzie udział grup słabowidzących i słabosłyszących w spektaklu operowym ("Cosi fan tutte" W.A. Mozarta w marcu 2019 roku) - za pomocą pętli indukcyjnej osoby słabosłyszące będą mogły obejrzeć spektakl z dźwiękiem cyfrowo wzmocnionym w słuchawkach, a osoby słabowidzące usłyszą, specjalnie na te okazję napisaną, audiodeskrypcję spektaklu czytaną na żywo przez zawodowego lektora. Ponadto efekty półrocznej pracy będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii O. i w specjalnie z tej okazji wydanym katalogu.


Warsztaty "Poczuj Operę" prowadzi wykwalifikowana kadra:
Anna Basek - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery" w Operze na Zamku, działająca w stowarzyszeniu "Nie ma bym" przy organizacji warsztatów rozwojowych dla mieszkanek Szczecina. Prowadziła zajęcia dla dzieci z matematyki, fizyki i statystyki.
Marta Peszko - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery" w Operze na Zamku, prowadziła m.in. zajęcia plastyczne w świtlicach środowiskowych i zajęcia z historii sztuki w ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych. 
Danuta Kłaczyńska - surdopedagog, tłumaczka i przewodnik osób głuchoniewidomych, instruktor szkoleń dla przewodników osób głuchoniewidomych. Przez 10 lat koordynator wolontariatu w Towarzystwie Pomocy Głuchoniemym, koordynator i pomysłodawca wielu projektów edukacyjnych.
Maciej Mizgalski - od czterech autor i prowadzących warsztaty "W blasku światła" o sztuce wspólczesnej dla osób słabosłyszących w Trafostacji Sztuki w Szczecinie,  prowadził też warsztaty kreatywne w ramach współpracy z Polską Fundacja Sportu i Kultury (Nordic Cross Point), organizator i koordynator wydarzeń kulturalnych, grafik i kurator, tworzy też multimedia i scenografię do teatrów i oper.

Partnerem projektu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy dla dzieci słabosłyszących im. J. Tuwima w Szczecinie oraz inicjatywa OKO NA UCHO, która ma na celu popularyzaję audiodeskrypcji w polskich placówkach kulturalnych.

---------------------------------------------------------------------------
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.