+48 91 43 48 106
9 września gościliśmy w Dębnowskim Ośrodku Kultury, gdzie spotkaliśmy się z dziećmi w wieku przedszkolnym. O wspaniałą atmosferę zadbała dyrekcja i pracownicy ośrodka, którzy przyjęli nas serdecznie, służąc również pomocą przy organizacji warsztatów. W sali widowiskowej stworzyliśmy magiczny świat opery, aranżując przestrzeń barwnymi kostiumami na manekinach, planszami na których były zdjęcia ze spektakli, kolorowymi poduchami, oświetleniem i instrumentami muzycznymi. Mali widzowie otrzymali pamiątkowe przypinki i foldery z krzyżówką. Obejrzeli filmiki z wirtualnym spacerem po operze, charakteryzacją postaci i montażem scenografii. Wraz z animatorami porozmawiali o tym, co można zobaczyć w operze i kto w niej pracuje. Wysłuchali też głosów operowych oraz spotkali się z zaproszonym gościem –  Katarzyną Berowską, dyrygentem chóru, prowadzącą w Operze na Zamku warsztaty wokalne dla dzieci. Gość opowiedział o swojej pracy i zaprosił dzieci do wspólnej zabawy w orkiestrę. Uczestnicy, podzieleni na sekcje muzyczne zagrali fragment utworu z „Dziadka do orzechów”. A na koniec warsztatów mali widzowie z nieukrywaną radością przymierzyli kostiumy ze spektakli.

To była wspaniała przygoda z operą!Jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was!

Już we wrześniu rozpoczynamy cykl warsztatów wyjazdowych „Bliżej opery” –  zajęć edukacyjnych poza siedzibą teatru. To propozycja dla dzieci i młodzieży mieszkających poza Szczecinem, na terenie woj. zachodniopomorskiego. Zajęcia odbędą się w lokalnych ośrodkach kultury.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską  –  jedyną tego typu instytucją kultury w województwie. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów usiądą wygodnie na kolorowych poduchach i przeniosą się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiedzą się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Dowiedzą się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze z krzyżówką i pojęciami na temat opery. Na zakończenie dzieci będą mogły poczuć się jak artyści na scenie i przymierzyć kostiumy ze spektakli.


Warsztaty "Bliżej opery" prowadzi wykwalifikowana kadra:
Anna Basek - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery"  oraz "Poczuj Operę" w Operze na Zamku, działająca w stowarzyszeniu "Nie ma bym" przy organizacji warsztatów rozwojowych dla mieszkanek Szczecina. Prowadziła zajęcia dla dzieci z matematyki, fizyki i statystyki.
Marta Peszko - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery"  oraz "Poczuj Operę" w Operze na Zamku, prowadziła m.in. zajęcia plastyczne w świtlicach środowiskowych i zajęcia z historii sztuki w ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych. 

To będzie wspaniała zabawa! Do zobaczenia!

proj. A. Pełechaty
--------------------------------------------------------
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury