wstęp wolny
I Festiwal „Dwa Zamki”
Zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu „Dwa Zamki”, który odbędzie się w dniach 28–29 sierpnia 2026 r. w zabytkowych miejscach w Dobrej, w powiecie łobeskim.
Opera na Zamku wraz z Domem Kultury w Dobrej połączyła festiwalem dwa historyczne miejsca – szczeciński Zamek Książąt Pomorskich, gdzie mieści się opera, a dawniej była siedziba książąt z dynastii Gryfitów oraz ruiny średniowiecznego zamku w Dobrej należącego niegdyś do rodu von Dewitz. W niezwykłych i urokliwych miejscach Dobrej spotka się muzyka, historia i architektura, a zabytkowe przestrzenie zatętnią życiem artystycznym.
Drugiego dnia festiwalu przeniesiemy się do klimatycznych ruin zamku w Dobrej. W średniowieczu była to warownia, którą ród von Dewitz przekształcił w renesansową rezydencję obronną. Dziś z budowli pozostały urokliwe ruiny, które przyciągają turystów, pasjonatów historii i miłośników legend.
W godzinach 15.00-20.00 przestrzeń wokół zamku wypełni historyczny jarmark z rzemieślnikami i regionalnymi wyrobami. Wystąpi też zespół The Medievals wykonujący muzykę dawną.
O godz. 20.00 w przestrzeni ruin zamkowych rozpocznie się wieńcząca festiwal Gala Operowa „Drzwi do zamku – drzwi do baśni”.
Publiczność usłyszy wybrane arie z najsłynniejszych oper jak: Straszny dwór, Bal maskowy, Rigoletto, Nabucco, Tosca, Trubadur czy Turandot, które przeniosą widzów w świat romantycznej fantazji, baśni, ludowych podań i uniwersalnych historii o miłości, przeznaczeniu oraz walce dobra ze złem.
Koncert w wykonaniu Solistów i Orkiestry Opery na Zamku pod batutą Kuby Wnuka poprowadzi Jerzy Snakowski.
| Joanna Tylkowsk-Drożdż | sopran |
| Maria Rozynek | sopran |
| Małgorzata Zgorzelska | mezzosopran |
| Rafał Bartmiński | tenor |
| Janusz Lewandowski | bas-baryton |
| Karol Skwara | bas |
| Orkiestra Opery na Zamku | |
| Dyrygent | Kuba Wnuk |
| Prowadzenie | Jerzy Snakowski |



