Przejdź do treści

Laurent Petitgirard

Guru

Współczesna opera francuska, światowa prapremiera odbyła się w Operze na Zamku we wrześniu 2018 r.
Czas trwania
ok. 2 godz. 30 min. (w tym jedna przerwa)
Miejsce
Sala Główna
Ceny biletów

25-60 zł

Laurent Petitgirard

Guru

Premiera

28 / 09 / 2018
Opis

To wybitne dzieło Laurenta Petitgirarda do libretta Xaviera Maurela, które wyreżyserował Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theatre Royal.
W Operze na Zamku odbyła sie światowa prapremiera dzieła - 28 września 2018 roku. Za pulpitem dyrygenckim stanął podczas tego niezwykłego wydarzenia sam kompozytor. Wśród obsady solistów znalazły się znakomitości światowych scen operowych, m.in. holenderski bas Huub Claessens, francuski tenor Paul Gaugler oraz aktorka Sonia Petrovna.

Opera Guru to spojrzenie na ostatnie dni sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. Początkowo jego zamiarem było pozbawienie swoich wiernych ich majątków. Ale Guru zaczyna wierzyć w swoją nadprzyrodzoną moc, chce być zbawcą, prorokiem. Demoniczny przywódca rozpoczyna przygotowania do wielkiej „podróży”, która pozwoli wyznawcom spotkać się w sferze bezcielesnej. Opór stawia tylko jedna kobieta, Marie, niedawno przyjęta członkini sekty. Zachowując zdrowy rozsądek w obliczu masowego szaleństwa, zdecydowanie wyróżnia się spośród innych postaci. Podejmuje walkę z Guru, by powstrzymać machinę zła, ocalić siebie i pozostałych.

Guru to opera z drugim dnem. Sterowanie umysłami jest przecież powszechne. Oto fragment rozmowy z kompozytorem Laurentem Petitgirardem:

„Psychologiczna manipulacja to więcej niż problem sekt…

Ona się dzieje w rodzinie, w pracy, w polityce. To podstawowa technika dyktatorów.

Jaki jest Guru? To demon? Kim on tak naprawdę jest?

Jest uwodzicielski, pełen uroku, a potem ekstremalnie gwałtowny. Chce dominować i zniszczyć każdego przeciwnika. Ale najgorsze jest to, że sam zaczyna wierzyć w to, co wymyślił.

Jak to możliwe, że tak wielu ludzi jest w stanie uwierzyć jednej osobie?

To bardzo wygodne – zrezygnować z własnej duchowej wolności i słuchać poleceń. Hitler był kimś w rodzaju Guru. Strach, który jest w każdym człowieku, może wywołać okropne zachowania.

Czy ta przerażająca historia w Pana operze może być przestrogą?

To opera zaangażowana. Jestem przekonany, że mentalna manipulacja jest ogromnym problemem społeczeństw. Wystarczy przejrzeć gazety czy obejrzeć programy informacyjne w telewizji, żeby to zauważyć. Terroryści popełniający samobójstwa to ludzie poddani właśnie takiej manipulacji, nie mam żadnych wątpliwości”.

O spektaklu

Kompozytor: Laurent Petitgirard

Libretto: Xavier Maurel

Światowa prapremiera: 28.09.2018  Opera na Zamku w Szczecinie

Partnerzy

Partnerzy wydarzenia

Patronat honorowy

Patronat

Patronat medialny

Partnerzy medialni

Partner

Opera na Zamku składa podziękowania Jean-Francois Godin i firmie Investimo (Paryż) za wsparcie w realizacji wydarzenia