Przejdź do treści

Teatr

Szczecińska opera powstała w 1956 roku jako Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego. Jej pierwszym dyrektorem był Jacek Nieżychowski. Od 1978 roku siedzibą opery jest Zamek Książąt Pomorskich. Po zakończonej w 2015 roku przebudowie teatr zyskał nowoczesną scenę i widownię, wnętrza nabrały nowego blasku. Zadbano o bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz komfort zarówno dla widzów jak i artystów. Teatr dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sala główna, mieszcząca ponad 500 widzów, wyposażona jest w najnowsze zdobycze techniki, co sprawia, że panują w niej optymalne warunki do słuchania i oglądania spektakli. 

W ciągu 65 lat działalności Opera na Zamku zrealizowała ponad 200 premier operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych. W repertuarze opery są również spektakle teatralne z muzyką na żywo i koncerty. Każdy sezon artystyczny wieńczy cykl wydarzeń i widowisk plenerowych, które na stałe wpisały się w artystyczny pejzaż Szczecina, jak Wielki Turniej Tenorów, koncert Sierpniowe Przełomy, Tym, którzy nie powrócili z morza..., oraz Letni Festiwal Operowy.

Organizowane są także drzwi otwarte, wystawy fotograficzne, spotkania dyskusyjne z udziałem przedstawicieli świata sztuki i nauki, wprowadzenia filmowe do spektakli, warsztaty edukacyjne dla dzieci oraz oprowadzania z przewodnikiem. Przy operze działa Stowarzyszenie Miłośników Opery i Operetki, Chór Dziecięcy oraz Chór Amatorski. Z myślą o gościach zza granicy, spektakle opatrzone są napisami w języku polskim i niemieckim. Dostępne są także dwujęzyczne programy.