Przejdź do treści

Charles Gounod, Dan Forrest

Terminy
02/04/2023
-
20:00
niedziela
Miejsce
Kościół garnizonowy
Ceny biletów

20-30 zł
miejsca nienumerowane

Charles Gounod, Dan Forrest

Koncert wielkopostny

Opis

Podczas koncertu wielkopostnego w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery na Zamku usłyszymy Stabat Mater Charlesa Gounoda oraz Requiem for the Living Dana Forresta.

Średniowieczna sekwencja Stabat Mater wprowadzona przez Kościół katolicki do liturgii i wykonywana w czasie Wielkiego Postu od wieków inspiruje artystów. Temat ten podjął również francuski kompozytor Charles Gounod. Jego fascynacja twórczością mistrzów przeszłości – Jana Sebastian Bacha czy Wolfganga Amadeusza Mozarta znalazły swoje odbicie w zainteresowaniu muzyką religijną. Powstałe w 1867 r. Stabat Mater to mało znany, jednoczęściowy utwór na chór mieszany, orkiestrę i organy z dedykacją na partyturze „dla mojego przyjaciela Hectora Berlioza”. 

Requiem for the Living skomponowane w 2013 r. przez Dana Forresta – amerykańskiego kompozytora młodego pokolenia, uznawane jest za jedno z największych dzieł muzycznych XXI wieku. Forrest zastosował w kompozycji pomysłowe rozwiązania rytmiczne oraz wprowadził innowacyjne i zaskakujące zmiany, m.in. w łacińskie teksty wplótł mszalne cytaty i fragmenty ze Starego Testamentu w języku angielskim. Kompozycja stanowiąca rodzaj modlitwy o pokój oraz wytchnienie dla żyjących i zmarłych ma przynieść ukojenie dla bólu, żalu i smutku trawiącego współczesnego człowieka. Pełen dynamizmu utwór zachwyca optymistyczną i radosną melodyką. Jeden z fragmentów RequiemPleni sunt caeli et terra gloria tua (Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej) inspirowany jest obrazami z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Miejsca są nienumerowane.

Koncert Opery na Zamku, Stabat Mater

Proj. plakatu Katarzyna Bazylińska

O spektaklu

Charles Gounod (1818-1893)
Stabat Mater 

Dan Forrest (ur. 1978)
Requiem for the Living

Obsada

Sopran solo    Tetiana Bilchak  
Tenor solo       Ruslan Bilchak 

Chór i Orkiestra Opery na Zamku 
    
Dyrygent       Małgorzata Bornowska

Inspicjentka  Maria Malinowska-Przybyłowicz

Parafgraf