Przejdź do treści

Franz Lehár

Kraina uśmiechu – wykonanie koncertowe

Terminy
Miejsce
Sala Główna
Ceny biletów

35-80 zł

Franz Lehár

Kraina uśmiechu – wykonanie koncertowe

Opis

Drodzy Widzowie,
informujemy, że ze względu na obowiązujące od 15 grudnia 2021 r. obostrzenia i limity miejsc, możemy prowadzić sprzedaż biletów online wyłącznie dla osób z certyfikatami COVID-19 (certyfikaty dot. szczepień lub przebytej infekcji COVID-19 lub wykonania testu na obecność SARS-CoV-2). Osoba, która zajmie wskazane na bilecie miejsce, zobowiązuje się posiadać jeden z ww. certyfikatów podczas wydarzenia w postaci możliwej do weryfikacji za pomocą aplikacji Skaner Certyfikatów COVID, by przedstawić go do ewentualnej kontroli stosownym służbom. Prosimy pamiętać o obowiązku zachowania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa podczas pobytu w operze.

 

Krainę uśmiechu uważa się powszechnie za szczytowe osiągnięcie operetki wiedeńskiej lat dwudziestych XX wieku. Dzieje nieszczęśliwej miłości wiedeńskiej hrabianki Lizy i chińskiego księcia Su Czonga ilustruje muzyka pełna melodycznej słodyczy, emanująca egzotyką i bogactwem barw, w której Lehár wyraźnie nawiązał do stylu Pucciniego, którego tak mocno podziwiał. Choć wszystkie arie i duety operetki osiągnęły wielką popularność, to nic nie jest w stanie przyćmić sukcesu tenorowej arii Twoim jest serce me, będącej ozdobą repertuaru największych głosów w historii wokalistyki.

Podczas wieczoru usłyszymy wersję koncertową operetki.

Kraina uśmiechu jest operetką wyjątkową. Nie brakuje jej komizmu i spojrzenia na świat z życzliwym przymrużeniem oka, ale wątek główny libretta pozostaje poważny i realistyczny, a do tego –  jak najbardziej na czasie. Pointa historii brzmi następująco: miłość Europejki i chińskiego księcia, mimo swojej siły i szczerości, nie może się spełnić ze względu na kulturowe różnice. Miłość przegrywa z konfliktem wartości, którymi w życiu kierują się zakochani Liza i Su Czong. Co smutniejsze, łzy z serca płynące głównego bohatera przysłonięte zostają maską uśmiechu, bez względu na wszystko. Mamy więc do czynienia z melodramatem, w którym nie ma radosnego zakończenia. Zakochani protagoniści nie spędzą razem w szczęściu reszty swoich dni. Ale też nie ma z tego powodu  tragedii, bo zakończenie operetki pozostawia nas z nadzieją, że "jeszcze będzie przepięknie". Wybór między lojalnością tradycji, racją stanu a racją serca okazuje się dla Su Czonga trudny. Gdyby jednak Liza i Su Czong zdecydowali się desperacko walczyć o uczucie, ich dramat byłby dużo większy. 
Łatwiej opowiedzieć o niespełnionym uczuciu, skupiając się na powadze tematu, wspieranym przez szlachetność muzyki Lehára. Łatwiej pójść w stylistykę operową, grać na serio, ścinając wątki komiczne i groteskowe. Ale ciekawiej jest przypiąć uśmiech smutnej bajce i koncentrując się na wątkach zabawnych, wydobyć z rzewnych nut maksimum komizmu. W końcu o każdej rzeczy można opowiedzieć na wesoło lub na smutno. Bądźmy roześmiani, nawet jeśli rzeczywistość nas nie rozpieszcza. Patrzmy na jasne strony życia, a Krainę Uśmiechu wyczarujemy sobie sami.
Natalia Babińska, reżyser

O spektaklu

Franz Lehár (1870-1948)
Kraina uśmiechu – wersja koncertowa
Libretto: Ludwig Herzer i Fritz Löhner-Beda, wg pomysłu Victora Leona
Przekład: Krystyna Chudowolska, Lech Terpiłowski, Tadeusz Janicki

Realizatorzy
Kierownictwo muzyczne             Jerzy Wołosiuk
Reżyseria i adaptacja                 Natalia Babińska
Scenografia, kostiumy, wizualizacje  Zuzanna Grzegorowska

 

Obsada
Liza     Joanna Tylkowska-Drożdż
Książę Su Czong     Łukasz Załęski 
Narrator / Gustaw von Pottenstein Aleksander Kunach
Mi     Yana Hudzovska
Czang     Janusz Lewandowski
   
Baron Ferdynand von Lichtenfels Janusz Lewandowski
Baronowa Hardegg Małgorzata Kieć
Gubernator     Piotr Urban
Bubi     Kateryna Tsebriy
Koko     Maria Krahel
Kamerdyner     Dariusz Hibler
Sekretarz Pi-Pi     Wiesław Łągiewka
   
Narzeczone księcia Su Czonga     Tetiana Bilchak, Maria Krahel, Kateryna Tsebriy, Aleksandra Wojtachnia
   
  Orkiestra i chór Opery na Zamku
   
Dyrygent   Jerzy Wołosiuk
Inspicjent     Maria Malinowska-Przybyłowicz

 

Parafgraf
Partnerzy