Przejdź do treści

Moniuszko Inspiration! - RECITAL

Recital Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego
Terminy
09/11/2019
-
00:00
sobota
Czas trwania
ok. 1 godz. 25 min ( w tym jedna przerwa)
Miejsce
Sala Główna

Moniuszko Inspiration! - RECITAL

Opis

Festiwal Moniuszko Inspiration!

Czy muzyka Moniuszki 200 lat od jego urodzin pozostaje wciąż aktualna i potrafi inspirować artystów i publiczność? Czy jego twórczość kojarzy się z czymś odległym, hermetycznym i niemodnym? Festiwal Moniuszko Inspiration! jest odpowiedzią na te pytania. Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretuje muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach. Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabraknie entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie.

Zapraszamy Państwa do świętowania urodzin Stanisława Moniuszki w najbliższych sobie muzycznych światach, jak i do odwiedzin tych, które na co dzień wydają się Państwu odległe.

Nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje m.in. kompozycje Stanisława Moniuszki i przeniesie nas w świat pieśni "ojca polskiej opery narodowej", autora "Śpiewników domowych", zbioru, który nie tylko swoją obszernością, ale i kunsztem stawia Moniuszkę w gronie najwybitniejszych twórców europejskiej liryki romantycznej.

Aleksandra Kurzak w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie. Jeszcze podczas studiów w 1999 roku zadebiutowała jako Zuzanna w Weselu Figara na scenie Opery Wrocławskiej.

więcej

Marek Ruszczyński ukończył studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Już jako dziecko wygrywał liczne nagrody krajowe, a w wieku 17 lat otrzymał 3 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym w Andorze. W wieku lat 19 za swoje osiągnięcia otrzymal nagrodę od Ministerstwa Kultury i Edukacji, a po ukończeniu studiów jako najlepszy z absolwentów północnej Polski od Gdansk and Brussels Rotary Club.

O spektaklu

Nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje kompozycje Stanisława Moniuszki. 
 

Program koncertu

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

Pieśni: Polna różyczka, Prząśniczka

Robert Schumann (1810-1856)

Cykl pieśni Frauenliebe und Leben

***

Stanisław Moniuszko (1819-1872)
Ha! Dzieciątko nam umiera z opery Halka

Antonín Dvořák (1841-1904)
Měsíčku na nebi hlubokém z opery Rusałka

Stanisław Moniuszko (1819-1872)
Aria z kurantem z opery Straszny dwór, wersja na fortepian

Francesco Cilea (1866-1950)
Io son l'umile ancella z opery Adriana Lecouvreur

Giacomo Puccini (1858-1924)
O mio babbino caro z opery Gianni Schicchi

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn Es-dur op. 55 nr 2

Giuseppe Verdi (1813-1901)
Mercè, dilette amiche z opery Nieszpory sycylijskie

Obsada
sopran Aleksandra Kurzak
fortepian Marek Ruszczyński
Partnerzy

Sponsor Festiwalu Moniuszko Inspiration!

Sponsor Festiwalu Moniuszko Inspiration!

Sponsor Festiwalu Moniuszko Inspiration!

Spektakl pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej