Przejdź do treści

Giacomo Puccini, Erich Wolfgang Korngold, Francesco Cilea, Alban Berg

Recital Iwony Sobotki i Marka Ruszczyńskiego

Znakomita sopranistka występująca m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku i utalentowany pianista związany z Royal Opera House w Londynie
Terminy
Miejsce
Sala Główna
Ceny biletów

35-80 zł

Giacomo Puccini, Erich Wolfgang Korngold, Francesco Cilea, Alban Berg

Recital Iwony Sobotki i Marka Ruszczyńskiego

Opis

Recital w wykonaniu Iwony Sobotki (sopran) i Marka Ruszczyńskiego (fortepian).
W programie recitalu znajdą się arie z oper m.in. G. Pucciniego, E. Korngolda i F. Cilei oraz wybrane pieśni A. Berga.

Iwona Sobotka zapraszana jest przez najważniejsze zespoły symfoniczne w Europie i na świecie. W ubiegłym sezonie, na zaproszenie Sir Simona Rattla wystąpiła m.in. z Filharmonią Berlińską i odbyła tournée z London Symphony. Artystka występowała w Operze Paryskiej, Komische Oper w Berlinie, Teatrze im. P. Czajkowkiego w Perm, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Występowała również w Dreźnie, Luksemburgu i Kanadzie. W roku 2016 odbyła tournée po Azji. W najbliższym czasie powróci jako Mimi w Cyganerii w Operze Podlaskiej, jako Magda w La Rondine w Operze Sląskiej w Bytomiu, a także zadebiutuje jako Roxana w Królu Rogerze w Chicago Opera Theater, Cio-Cio San w Madama Butterfly w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a w sezonie 2022/2023 w Teatro Real w Madrycie. Jest powszechnie doceniana za interpretacje polskiego repertuaru wokalnego – w szczególności dzieł Karola Szymanowskiego, które nagrała na kilku albumach. Jej pierwsza solowa płyta wydana przez wytwórnię Channel Classics jako zbiór pieśni Karola Szymanowskiego wyróżniona została przez Polską Akademię Fonograficzną nagrodą Fryderyk za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. W roku 2010 na zaproszenie pianisty Piotra Anderszewskiego, artystka wzięła udział w cyklu koncertów "Szymanowski Focus" propagując muzykę tego kompozytora m.in. w Wigmore Hall w Londynie oraz w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Brała także udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w La Folle Journée, Baden-Baden Festspiele, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Musical Olympus Festival, Chopin i jego Europa i innych.

Marek Ruszczyński jest aktywnym artystą występującym w salach koncertowych całej Europy wliczając Wigmore Hall, Barbican, Berlin Philiharmonie i Musikverein. Pracował i występował pod okiem Marilyn Horne w ramach projektu The Song Continues w Carnegie Hall w Nowym Jorku i Opéra de Bastille w Paryżu. W wieku 19 lat został wyróżniony Nagrodą Ministerstwa Kultury i Edukacji za osiągnięcia muzyczne oraz Nagrodą Gdańsk and Brussels Rotary Club dla najlepszego absolwenta Konserwatorium północnej Polski. Jest trenerem wokalnym w Royal Irish Academy of Music i Duildhall School of Music and Drama. Ze wsparciem Opera Awards Foundation szkolił się w londyńskim National Opera Studio. W 2015 pracował jako coach językowy podczas produkcji Króla Rogera dla Royal Opera House w Londynie, pod batutą Sir Antonio Pappano. Obecnie związany z Royal Opera House i Covent Garden. Pracuje jako trener wokalny dla Royal Academy of Music i Kiri Te Kanawa Foundation. Prowadził lekcje mistrzowskie w Trinity Laban Conservatoire of Music w Londynie oraz w University of California (Santa Barbara). Koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Zalecamy zachowanie dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa podczas pobytu w operze.

O spektaklu

Muzyka: Giacomo Puccini, Erich Wolfgang Korngold, Francesco Cilea, Alban Berg

Partnerzy