Przejdź do treści

Giovanni Battista Pergolesi

Tym, którzy nie powrócili z morza

Opera na Zamku zaprasza na koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza".
Terminy
13/06/2020
-
22:00
sobota
Czas trwania
ok. 50 min.
Miejsce
Cmentarz Centralny w Szczecinie

Giovanni Battista Pergolesi

Tym, którzy nie powrócili z morza

Opis

Drodzy Widzowie!

Po kilkumiesięcznej przerwie, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, powracamy z kameralnym wydarzeniem plenerowym!
Już 13 czerwca o godz. 22 zapraszamy na koncert z cyklu Tym, którzy nie powrócili z morza…, który w nieco zmienionej formule odbędzie się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów, tych których morze zabrało na wieczną wachtę. Muzyce jak co roku towarzyszyć będzie gra świateł, potęgująca nastrój wieczoru.

Podczas tegorocznego koncertu usłyszymy Stabat Mater –  najsłynniejsze dzieło przedwcześnie zmarłego geniusza Giovanniego Battisty Pergolesiego (1710-1736), które do dziś wykonuje się w całym chrześcijańskim świecie. Stabat Mater w dziejach muzyki pełni podobną rolę jak Pieta w sztukach plastycznych. Ukazuje mękę i śmierć Chrystusa z perspektywy cierpienia jego Matki. Opisujący tę scenę tekst średniowiecznej sekwencji doczekał się w ciągu wieków licznych opracowań muzycznych. Kompozycja Pergolesiego z 1736 r. zajmuje odrębne i wyjątkowe miejsce w historii muzyki religijnej.
Autor miał zaledwie dwadzieścia sześć lat kiedy skomponował utwór. Wkrótce potem zmarł na gruźlicę. Po jego śmierci dzieło, niczym Requiem Mozarta, ekscytowało i poruszało wyobraźnię odbiorców.
Pełne patosu i urzekających melodii, idealnie zaspokajało pragnienia neapolitańskiej publiczności głodnej popisowych arii, olśniewających, emocjonalnych duetów, efektownych i brawurowych pasaży.

Realizatorzy
Realizacja dźwięku Jakub Jankowski, Jakub Skowroński
Realizacja świateł Dawid Karolak
Inspicjent Katarzyna Berowska
Obsada
   
sopran Joanna Tylkowska-Drożdż
mezzosopran Sandra Klara Januszewska
KWARTET SMYCZKOWY BA-ROCK  
I skrzypce Mykhaylo Tsebriy
II skrzypce Olga Kharytonova
altówka Natalia Lebedeva
wiolonczela Włodzimierz Żylin
organy Olha Bilas
dyrygent Małgorzata Bornowska
Partnerzy

Partner Koncertu

Partner Koncertu

Partner Koncertu