Przejdź do treści

Tym, którzy nie powrócili z morza...

Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat koncertu przyciąga co roku melomanów z różnych stron Polski
Opera na Zamku
fot:
Piotr Wolski
Terminy
10/06/2023
-
22:00
sobota
Miejsce
Cmentarz Centralny w Szczecinie
Ceny biletów

30-45 zł
miejsca nienumerowane

Tym, którzy nie powrócili z morza...

Opis

W tym roku podczas koncertu publiczność usłyszy Symfonię pieśni żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego

III Symfonia – Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego należy do najsłynniejszych utworów II połowy XX wieku. Mimo że powstała w latach 70., faktycznie ujrzała światło dzienne na początku lat 90. Do jej niezwykłej popularności przyczynili się Brytyjczycy, dla których utwór okazał się wyjątkowym odkryciem w historii muzyki. Niemal tuż po opublikowaniu przez wytwórnię Elektra Records, Symfonia znalazła się na czołowych miejscach amerykańskich i brytyjskich list przebojów, sprzedając się w przeszło milionowym nakładzie. Za sprawą minimalistycznej formy i wyjątkowej ekspresyjności idealnie trafiła w gust współczesnych melomanów. 

W każdej z trzech części utworu pojawia się motyw matki cierpiącej po śmierci dziecka. Pierwszą część Symfonii kompozytor opiera na piętnastowiecznej pieśni religijnej – Lamencie świętokrzyskim. W drugiej części Górecki wykorzystał słowa wyryte przez 18-letnią Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo „Palace” w Zakopanem, gdzie młoda góralka była przetrzymywana w 1944 r. Trzecie ogniwo to śląska piosenka ludowa o zrozpaczonej matce poszukującej syna zabitego w jednym z powstań śląskich. 

Koncert objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

***

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, największego w Polsce, a trzeciego w Europie, będącego jednocześnie jednym z najpiękniejszych parków Szczecina. W ten sposób od ponad 20 lat czcimy pamięć ludzi, którzy z morzem związali swoje życie, i których morze zabrało na wieczną wachtę.
Koncert tradycyjnie poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie. Muzyce towarzyszy gra świateł, potęgująca nastrój wieczoru. Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat wydarzenia przyciąga co roku ponad tysięczną publiczność. 

Miejsca na widowni podczas koncertu są nienumerowane.

W dniu koncertu bilety do nabycia również w kasie plenerowej przy głównej bramie (kasa czynna od godziny 20.30).

Wejście na koncert od ulicy Ku Słońcu bramą główną Cmentarza Centralnego od godziny 21.00.

Po zakończonym koncercie widzowie będą mogli skorzystać z dodatkowego kursu linii tramwajowej nr 8 w relacji Gumieńce – Zajezdnia Pogodno (trasą: Gumieńce–Plac Kościuszki–Brama Portowa–Plac Rodła i dalej do Zajezdni Pogodno przez Wojska Polskiego). Odjazd tramwaju z przystanku Cmentarz Centralny w kierunku Zajezdni Pogodno nastąpi o godz. 23.43.

 

 

Projekt plakatu: Katarzyna Bazylińska

O spektaklu

Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010)
III Symfonia
Symfonia pieśni żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36

I. Lento. Sostenuto tranquillo ma cantabile
II. Lento e largo. Tranquilissimo – cantabilissimo – dolcissimo – legatissimo
III. Lento. Cantabile – semplice

Obsada
Sopran Ewa Olszewska
   
Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie  
   
Dyrygent Jerzy Wołosiuk
Inspicjentka Maria Malinowska-Przybyłowicz

 

Parafgraf
Partnerzy

Patronat honorowy