Od 2013 roku dyrektor Opery na Zamku, doktor nauk humanistycznych, historyk, wykładowca, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, poprzednio samorządowiec, menedżer, dyrektor Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Podczas swojej dyrekcji przeprowadził ogromną inwestycję, którą była przebudowa Opery, zakończona w 2015 roku. Dzięki niej teatr stał się jednym z najnowocześniejszych w Europie.
Jacek Jekiel współpracuje z reżyserami i choreografami światowej klasy, m.in. z Michałem Znanieckim, Cathy Marston, Waldemarem Zawodzińskim, Natalią Babińską, Pią Partum, Robertem Glumbkiem, Robertem Bondarą, Kevinem O’Dayem, a premiery cieszą się bardzo dobrymi recenzjami krytyków operowych i baletowych, także zagranicznych. Dzięki niemu na scenie Opery na Zamku pojawiła się m.in. polska premiera opery Benjamina Brittena Dokręcanie śruby, uznana po raz pierwszy w historii Opery na Zamku za najlepszy spektakl w prestiżowym konkursie Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury oraz pierwsza w Polsce inscenizacja Procesu Philipa Glassa. Zorganizował w teatrze międzynarodowy festiwal tańca współczesnego Tanztendenzen. Za jego kadencji chór Opery na Zamku został nominowany do nagrody jednego z najważniejszych magazynów Europy – „Opernwelt” – w kategorii „chór roku”, a premiery otrzymują – liczne nominacje i nagrody we wspomnianym konkursie TNM.
Wprowadził na scenę światową prapremierę współczesnej opery Guru Laurenta Petitgirarda z gwiazdami w obsadzie, autorskie i oryginalne spektakle baletowe: Dzieci z dworca ZOO, Wieczór baletów polskich, Świecie dziwny / Coming Together. Jest autorem pomysłu zorganizowania Letniego Festiwalu Operowego w nadmorskich kurortach i cyklu koncertów „Sierpniowe Przełomy”. Propagator twórczości Stanisława Moniuszki i koordynator Roku Moniuszkowskiego w województwie zachodniopomorskim.
Inicjator programu „Ruch na rzecz Ruchu”, dotyczącego utworzenia na Akademii Sztuki w Szczecinie nowego kierunku „taniec”, dającemu tancerzom możliwość nauczania po zakończeniu kariery zawodowej.
Dzięki jego staraniom od dwóch lat w Operze na Zamku odbywa się ogólnopolska Gala Fryderyków Muzyki Poważnej.
Od 2017 roku wraz z dwoma niemieckimi teatrami – w Greifswaldzie i Schwedt – za sprawą Jacka Jekiela Opera na Zamku tworzy polsko-niemiecką sieć kulturalną viaTEATRI, która umożliwia wystawianie spektakli po obu stronach Odry, wspólne produkcje i uczestnictwo niemieckich widzów podczas spektakli Opery na Zamku.
Od 2019 roku wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.
W 2022 roku Business Club Szczecin przyznał mu tytuł „Osobowość Kultury”.
Społecznik i działacz wielu organizacji pozarządowych, od 2010 roku wiceprezes Fundacji Bracia Mniejsi, niosącej pomoc bezdomnym zwierzętom.
fot:
Sebastian Wołosz