Przejdź do treści

Joanna Tylkowska-Drożdż

Sopran

Związana z Operą na Zamku od 2005 r. jako śpiewak - solista.

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych z zakresu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2010 r.  jest pedagogiem Akademii Sztuki w Szczecinie, w 2012 r. obroniła pracę doktorską na temat postaci kobiecych w operach Mozarta. Kunszt wokalny doskonaliła uczestnicząc w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. R. Karczykowskiego, prof. A. Pearce, prof. Ch. Elssnera, a także Festiwalach Muzycznych (m.in. Kangasniemi Music Festival - Finlandia, Międzynarodowy Festival Muzyki Wiedeńskiej - Wrocław, Festival „Dotknięcie Żywiołów” – Kraków, organizowany przez Europäische Festspielinitiative.

W 2003 r. Joanna Tylkowska-Drożdż debiutowała w szczecińskiej Operze na Zamku partią Paminy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta. Od roku 2005 jest solistką tej Opery. Współpracuje również z Operą Krakowską  (Traviata G. Verdiego, Rigoletto G. Verdiego, Halka S. Moniuszki, Orfeusz i Eurydyka G.W. Glucka ) oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu (Paria S. Moniuszki).

Od czasu debiutu w 2003 r. Joanna Tylkowska-Drożdż wzięła udział w wielu ważnych projektach koncertowych (m.in. gali Opera Night w Szanghaju, gdzie wystąpiła z solistami Shanghai Grand Theatre), spektaklach operowych oraz operetkowych. Z zespołem Opery na Zamku odbyła kilkukrotne zagraniczne tournée po krajach Europy, m.in. w Belgii i Holandii (Wesele Figara W.A. Mozarta, Lunatyczka V. Belliniego, Fidelio L. van Beethovena), w Hiszpanii (Kawaler Srebrnej Róży R. Straussa) oraz w Niemczech, (Wiedeńska krew J. Straussa, La serva padrona G.B. Pergolesiego).

W 2009 r. artystka gościła we Włoszech, w sycylijskim Teatro San Giorgio, gdzie wykonała partię solową w Requiem dla pewnej Polki i Good Night H.M. Góreckiego. Niezwykle znacząca była również możliwość zadebiutowania na scenie Opery Narodowej w Warszawie podczas prestiżowego koncertu Opera Narodowa na rzecz Domu Muzyka Seniora w 2008 r.

W roku 2012 Joanna Tylkowska-Drożdż otrzymała nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia dla najlepszego aktora roku za rolę Rosalindy w Zemście nietoperza J. Straussa.