Przejdź do treści

Sopran

Pochodzi z Ukrainy. Studiowała filologię klasyczną na Uniwersytecie Narodowym w Kijowie. Ukończyła z wyróżnieniem Narodową Akademię Muzyczną oraz Studio aktorskie przy teatrze Lesia Kurbasa we Lwowie. Zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Sztuka XXI wieku” w Kijowie. W Polsce zadebiutowała na scenie Opery Wrocławskiej w 2006 roku w partii Violetty w Traviacie G. Verdiego. W latach 2007 – 2017 była solistką Opery Nova w Bydgoszczy. Od sezonu 2017/2018 jest solistką Opery na Zamku w Szczecinie.
Występuje m.in. w takich operach jak: Così fan tutte (Fiordiligi), Die Zauberflöte (Pamina), Le Nozze di Figaro (Susanna) W.A. Mozarta, Il Barbiere di Siviglia (Rosina) G. Rossiniego, L’Elisir d’Amore (Adina) G. Donizettiego, La Traviata (Violetta), Rigoletto (Gilda), Un Ballo in Maschera (Oscar) G. Verdiego, La Bohème (Mimi, Musetta), Gianni Schicchi (Lauretta) G. Pucciniego, Carmen (Micaela) G. Bizeta, Roméo et Juliette (Juliette) Ch. Gounoda.
Była dwukrotnie nominowana do nagrody dla najlepszej śpiewaczki operowej w Polsce, w 2019 r. za partię Fiordiligi w Così fan tutte W.A. Mozarta oraz w 2021 r. za partię Julii w Romeo et Juliette Ch. Gounoda.
W 2022 r. otrzymała od Ministra Kultury honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
 

fot. Marek Hofman