Przejdź do treści

Balet Opery na Zamku

Premierą, która zaznaczyła istnienie zespołu baletowego w Szczecinie, była Coppelia Delibes`a w 1985 r. W kolejnym dwudziestoleciu w repertuarze baletu pojawiły się pozycje, jak m.in. Dziadek do orzechów Czajkowskiego, Miłość flamenco, Gershwin do muzyki de Falli i Gershwina, Kopciuszek Prokofiewa, Córka źle strzeżona Herolda.

W 2012 r. kierownikiem baletu Opery na Zamku został Karol Urbański. Od tego czasu zespół przeżywał rozkwit. Zrealizowano premiery baletowe jak: Dzieje grzechu, Alicja w Krainie Czarów, Rock'n Ballet, Polowanie na czarownice, Dziadek do orzechów, Dzieci z dworca ZOO i Wieczór baletów polskich.

Do współpracy zapraszani są uznani polscy oraz zagraniczni choreografowie, jak Robert Glumbek, Cathy Marston, Robert Bondara, Paolo Mangiola, Anna Hop, Kaya Kołodziejczyk.

W 2013 r. zespół otrzymał nagrodę specjalną kapituły plebiscytu Bursztynowe Pierścienie, a w 2018 r. spektakl Dzieci z dworca ZOO uznano najlepszym spektaklem sezonu.

W kolejnych sezonach kierownikami baletu byli: Dominik Muśko, Zbigniew Czapski-Kłoda, Lucyna Zwolińska.

 

Zespół

Soliści:
Nayu Hata, Ksenia Naumets, Patryk Kowalski, Paweł Wdówka.

Koryfeje:
Żaneta Bagińska, Aleksandra Głogowska, Olga Kuźmina-Pietkiewicz, Emma McBeth, Stephanie Nabet, Piotr Nowak (inspektor baletu)

Zespół baletowy:
Angela Albonetti, Chiara Belloni, Rena Miyamoto, Nadine De Lumé, Roger Bernad, Damiano Maffeis, Giulio Refosco, Yu Yamani.

Tancerze urlopowani / nieaktywni:
Klaudia Batista, Aleksandra Januszak, Julia Safin

Tancerze współpracujący:
Kazutora Komura