"Pajace" to międzynarodowe plenerowe superwidowisko Opery na Zamku w Szczecinie realizowane w ramach Projektu Trans-Opera – Increasing local culture and social operators trans-border capacity with opera finansowanego z Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Południowy Bałtyk 2014-2020, w reżyserii światowej sławy Michała Znanieckiego, oparte na operze Ruggera Leoncavalla. Wezmą w nim udział artyści operowi oraz międzynarodowy chór amatorów. Spektakl będzie można obejrzeć w wyjątkowej scenerii Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec oraz w otaczającym go Parku Kasprowicza.
Wydarzenie rozpocznie się od minispektakli – działań polskich i niemieckich grup artystycznych w przestrzeniach parkowych wykorzystanych w niekonwencjonalny, teatralny sposób. Zakończy je barwny korowód cyrkowców zmierzający do Teatru Letniego na spektakl operowy.
W ramach współpracy transgranicznej jeden z minispektakli przygotowuje niemiecki chór szantowy De Prohner Hafengäng ze Stralsundu. Jest to Scena Ognistych Ptaków – pasja, usytuowana przy rzeźbie W. Hasiora pt. "Płonące ptaki". Ten minispektakl to spotkanie kultur i rzeczywistości, od Italii, przez niemiecki Stralsund aż do Szczecina. Historia komedii zamknięta w morskich opowieściach De Prohner Hafengäng. Charakterystyczny szantowy rytm, synchronizacja osób i postaci. Prawda i tajemnica. Więcej o spektaklu na www.opera.szczecin.pl
Do pracy przy spektaklu zaangażowani zostali wolontariusze zarówno z Polski jak i Niemiec. Ich praca polegać będzie na informowaniu widzów o minispektaklach, kierowaniu do miejsc, gdzie odbywają się akcje happeningowe oraz koordynacji spektakli i organizacji widowni. Każdy otrzyma specjalną koszulkę z logo Opery na Zamku oraz identyfikator dzięki czemu będzie bardziej widoczny dla widzów. Wolontariusze będą również rozdawać mapki z miejscami minispektakli, a także wspierać realizatorów w działaniach technicznych.
23 czerwca 2018 roku spektakl będzie miał swoją premierę w Stralsundzie, mieście partnera projektu – Theater Vorpommern. W widowisku wystąpi, podobnie jak w Szczecinie, międzynarodowy chór amatorów oraz artyści zarówno z Polski jak i Niemiec. Premierę poprzedzi casting w Stralsundzie do chóru amatorskiego, a także warsztaty wokalne i teatralne dla jego członków. Organizację widowni oraz punkty informacyjne ponownie będą wspierać wolontariusze z obu krajów. Widowisko będzie miało charakter transgraniczny.