Przejdź do treści

Rozpoczynamy przygotowania do niemieckiej premiery "Pajaców" R. Leoncavalla w reżyserii Michała Znanieckiego

Po krótkiej przerwie czas na kolejne aktywności w ramach projektu Trans-Opera łączącego polsko-niemieckie działania w zakresie kultury i budowania transgranicznych partnerstw. Przed nami warsztaty artystyczne w Niemczech, zakończone wspólną wystawą fotograficzną, koncertem i przedstawieniem. Wszystko to w ramach czerwcowego festiwalu artystycznego, w którego skład wejdzie również premiera opery R. Leoncavalla ?Pajace? w dniu 23 czerwca 2018 r.

Tym razem premiera odbędzie się w siedzibie partnera projektu, czyli Theater Vorpommern w Stralsundzie. Reżyserem pozostaje Michał Znaniecki, współpracować z nim będą też realizatorzy, którzy przygotowali szczecińską premierę. Obsada poza postacią Canio również się nie zmieni. Nie zabraknie też chóru miejskiego tworzącego białe i czarne pajace. Dodatkowo na scenie pojawi się chór dziecięcy ze Stralsundu, a muzykę wykona orkiestra Theater Vorpommern. Kostiumy i elementy scenografii częściowo zostaną wykorzystane ze szczecińskich "Pajaców", ale co ciekawe, w realizacji niemieckiej widownia zamieni się miejscem ze sceną. W teatrze w Stralsundzie widzowie zasiądą na scenie, a na widowni, wśród foteli, które na co dzień zajmują widzowie, rozegra się opera.

Szczegółowy program wydarzeń w ramach festiwalu zostanie wkrótce opublikowany.

Warto przy tej okazji powiedzieć parę słów o szczecińskim chórze miejskim, który powstał w drodze castingu specjalnie na potrzeby widowiska plenerowego "Pajace". Chórzyści amatorzy nie poprzestali na udziale w premierze. Spotykają się w Operze na Zamku raz w tygodniu na próbach i warsztatach wokalnych, które prowadzi pani Małgorzata Bornowska. Ćwiczą do występu w Niemczech, ale również tworzą własne projekty, w tym koncert muzyki sakralnej, który pod koniec kwietnia odbędzie się w jednym ze szczecińskich kościołów.

Polsko-niemiecka współpraca przy produkcji spektaklu "Pajace" jest możliwa dzięki projektowi Trans-Opera, realizowanemu z funduszy europejskich.

Podstrony