Przejdź do treści

Bliżej opery - edycja I

Jesienią zrealizowaliśmy cykl warsztatów wyjazdowych "Bliżej opery" dla dzieci z miejscowości spoza Szczecina. Dzięki nim młodzi widzowie zapoznali się z jedynym w regionie teatrem muzycznym. Spotykając się z gośćmi - artystami naszej opery, mogli zagrać na trąbce lub stać się częścią orkiestry i pod okiem dyrygenta wykonać utwór z "Dziadka do orzechów" P. Czajkowskiego. Wiele radości sprawiło przymierzanie kostiumów, dzięki czemu dzieci poczuły się jak artyści na scenie. Z warsztatami odwiedziliśmy 8 miejscowości:  Dębnowski Ośrodek KulturyMiejski Ośrodek Kultury w MoryniuMłodzieżowy Dom Kultury w StargardzieMiejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu ReczGryfiński Dom KulturyGoleniowski Dom KulturyKamieński Dom KulturyCentrum Kultury w Resku. Pokonaliśmy łącznie ponad 1000 kilometrów, żeby spotkać się z 400 wspaniałymi dziećmi.

To była fantastyczna przygoda!


Spójrzcie ile było emocji

Dziękujemy ośrodkom kultury, artystom i wszystkim zaangażowanym w realizację warsztatów Mamy nadzieję na więcej tak udanych i przyjemnych spotkań.

Warsztaty "Bliżej opery" dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was!

 

Już we wrześniu rozpoczynamy cykl warsztatów wyjazdowych "Bliżej opery" –  zajęć edukacyjnych poza siedzibą teatru. To propozycja dla dzieci i młodzieży mieszkających poza Szczecinem, na terenie woj. zachodniopomorskiego. Zajęcia odbędą się w lokalnych ośrodkach kultury.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską - jedyną tego typu instytucją kultury w województwie. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów usiądą wygodnie na kolorowych poduchach i przeniosą się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiedzą się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Dowiedzą się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem ? artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze z krzyżówką i pojęciami na temat opery. Na zakończenie dzieci będą mogły poczuć się jak artyści na scenie i przymierzyć kostiumy ze spektakli.


Warsztaty "Bliżej opery" prowadzi wykwalifikowana kadra:

Anna Basek - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery"  oraz "Poczuj Operę" w Operze na Zamku, działająca w stowarzyszeniu "Nie ma bym" przy organizacji warsztatów rozwojowych dla mieszkanek Szczecina. Prowadziła zajęcia dla dzieci z matematyki, fizyki i statystyki.

Marta Peszko - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery"  oraz "Poczuj Operę" w Operze na Zamku, prowadziła m.in. zajęcia plastyczne w świetlicach środowiskowych i zajęcia z historii sztuki w ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych. 

To będzie wspaniała zabawa! Do zobaczenia!

Spójrzcie ile było emocji

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 

Podstrony